82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej
11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.
Od lat postulowano o ustanowienie 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach – ofiarach ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP w latach 1939–1946. W tym okresie zamordowano ponad 100 tysięcy Polaków, głównie mieszkańców wsi. Największe nasilenie zbrodni miało miejsce w lipcu 1943 roku.
Określenie „Zbrodnia Wołyńska” dotyczy nie tylko masowych mordów dokonanych na terenach Wołynia, czyli byłego województwa wołyńskiego, ale także w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim (Galicja Wschodnia), a także w województwach lubelskim i poleskim.
W Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające Ofiary ludobójstwa, w których uczestniczyli członkowie Związku Sybiraków. Rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył abp Józef Michalik a homilię wygłosił o. Tadeusz Pawłowicz.
Po eucharystii odbyła się część patriotyczna na cmentarzu wojskowym i rozpoczęła się odegraniem Hymnu Państwowego. Modlitwę za Ofiary poprowadził ks. kmdr. por. Tomasz Koczy kapelan Garnizonu Przemyśl. Podczas uroczystości głos zabrali: Andrzej Zapałowski Poseł na Sejm RP, Mirosław Majkowski radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego i z-ca Prezydenta Miasta Przemyśla Bartłomiej Barszczak.
Na zakończenie został odczytany Apel Pamięci o oddana salwa honorowa. Delegacje przed pomnikiem złożyły kwiaty i zapalone znicze.