W historii naszej Ojczyzny „exodus” Rodaków powodowany był różnymi okolicznościami, jak karne zsyłki i na tzw. roboty. Polacy wyjeżdżali również za chlebem, natomiast obecnie, motywy finansowe są niemal wyłączną racją wyjazdów za granicę. Oprócz pozytywów ekonomicznych, przebywanie za granicą w środowiskach tak zróżnicowanych kulturowo i religijnie, okoliczności rozłąki z krajem i najbliższymi niosą również zagrożenia, jak: nostalgia za Ojczyzną i bliskimi, kryzysy małżeńskie, kryzysy tożsamości oraz wiary (wręcz zanik wiary), czy wręcz zaniedbanie życia duchowego i troski o zbawienie.

Jako polscy karmelici bosi prowadzimy duszpasterstwo w różnych częściach świata, zarówno za oceanem, jak i w Europie, stąd nie są nam obce wspomniane bolączki naszych rodaków tam przebywających. W polskiej Prowincji Karmelitów Bosych patronem duchowej troski o emigrantów – zarówno żywych, jak i zmarłych – jest św. Rafał Kalinowski, karmelita bosy – zesłaniec na Syberię i odnowiciel Karmelu w Polsce.

Od Nowego Roku 2018 chcielibyśmy zainteresować szersze środowiska, zarówno w Przemyślu, jak i w okolicy, przez nawiązanie kontaktu z rodzinami, które mają swych bliskich w różnych krajach Europy i szerzej, po całym świecie. Chcielibyśmy też nawiązać kontakt modlitewny bezpośrednio z rodakami na obczyźnie, by nie czuli się sami, zapomniani przez duszpasterzy i parafie, oraz by wiedzieli, że mają od nas regularne, modlitewne wsparcie.

Od 21 stycznia 2018 r. rozpoczynamy w naszym kościele cykl modlitw za polskich emigrantów przez wstawiennictwo św. Rafał Kalinowskiego. W każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 10.00 będzie tzw. Msza św. zbiorowa w intencji emigrantów, ich rodzin oraz zmarłych na obczyźnie. Będzie to jedna intencja mszalna, do której będzie można włączyć osobiste prośby za naszych bliskich przebywających za granicą. Prośby te będą odczytywane przed Eucharystią, natomiast przed błogosławieństwem końcowym będzie odmawiana krótka modlitwa za emigrantów. Prośby, które zostaną włączone do Mszy św. zbiorowej można zapisywać w zakrystii i na furcie oraz złożyć dobrowolną ofiarę. Można je również przesyłać na nasz adres e-mail, lub przesłać na nasze konto bankowe, a w tytule wpłaty wpisać treść prośby z zaznaczeniem, że jest to na Mszę św. intencji emigrantów polskich.

797 907 366
przemyslkarmel@gmail.com

Nr konta bankowego: 94 2030 0045 1110 0000 0090 6430
Kod SWIFT: PPABPLPK
IBAN: PL94 2030 0045 1110 0000 0090 6430