Punktualnie o godz. 18.00 asysta liturgiczna wyruszyła w procesji wejścia, rozpoczynając tym samym liturgię odpustową w dzień dla tożsamości Karmelu najważniejszy – Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel. Przemyski „odpust szkaplerzny” cieszy się dużym zainteresowaniem wiernych. Nie dziwi zatem fakt, iż przez kolejne dziewięć dni przygotowań co wieczór świątyni tłumnie była wypełnienia wiernymi, pragnącymi – jak to mawiamy – powierzyć swoje sprawy w ręce Matki. Także Godzinki Szkaplerzne chętnie były śpiewane przez wiernych. Stanowiły one piękne wprowadzenie w liturgię i usłyszane słowo. We wtorkowy wieczór na karmelu w Przemyślu było wyjątkowo tłumnie, gromki śpiew i żarliwa modlitwa wypełniała barokową świątynię.
Eucharystii w uroczystość przewodniczył abp Józef Michalik, który poprzez przynależność do Bractwa św. Józefa związany jest duchowo z przemyskim karmelem braci. W słowie skierowanym do wiernych mówił o wartości świadectwa swojej wiary. Za przykład postawił proroka Eliasza, który sam wobec kilkuset proroków Baala dał świadectwo o mocy Boga. Mówił również o Maryi, której świadectwo polegało na codziennym, prostym życiem przy Jezusie. To codzienna modlitwa jako spotkanie z Bogiem – przekonywał hierarcha – daje nam siłę do świadectwa o Prawdzie, którą jest sam Bóg.
W koncelebrze uczestniczyli księża z dekanatu, kapłani z dalszych stron (ks. Dariusz Niesiobędzki z Katowic Wełnowca) oraz ojcowie z przemyskiego klasztoru. Po Eucharystii w nabożeństwie do Matki Bożej ofiarowano Jej opiece miasto Przemyśl i jego mieszkańców, archidiecezję przemyską oraz nasz kraj. Po nabożeństwie zabrzmiał z mocą śpiew Flos Carmeli, którym zakończyliśmy liturgię.