Kolędowanie na Karmelu

Tradycyjnie kolędowanie w polskim kościele trwa od Wigilii Bożego Narodzenia aż do 2 lutego ( M.B. Gromnicznej).

W dniu 22 stycznia 2023r. w kościele Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu odbyło się kolędowanie grup działających przy parafii, do którego zaproszeni zostali wszyscy parafianie oraz przyjaciele przemyskiego Karmelu. Po wieczornej liturgii eucharystycznej wszyscy na niej zgromadzeni zostali uroczyście powitani przez Proboszcza Parafii – Ojca Krzysztofa Górskiego, który serdecznie zachęcił do wspólnego modlenia się śpiewem kolęd.

Kolędowali w kolejności i na przemian KREM- Karmelitański Ruch Ewangelizacyjno – Modlitewny oraz Chór Parafialny.

KREM-owi towarzyszyła Diakonia Muzyczna organizowana przez Panią Irenę Wywrot, zaś chórowi pod dyrekcją Pana Czesława Szałygi akompaniował na organach Organista kościoła – Pan Szymon Głowaty.

Klimat kolędowania wprowadziła wszystkich Pani Anna Potocka – Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, która animowała to wydarzenie i zapowiadała w krótkich wstępach poszczególne kolędy.

Atmosfera była pełna radości i muzycznej, modlitewnej chwilami zadumy nad cudem narodzin Boga – Człowieka w Osobie Dzieciątka Jezus.

Warto też wspomnieć o walorach wizualnych całego wydarzenia : o ile chórzystki i chórzyści prezentowali klasyczną powagę i elegancję (suknie, szale, garnitury, krawaty i muchy) o tyle członkowie KREM-u zachwycili tematycznymi strojami – długie szaty kobiet, woale na głowach, anioły całe w bieli ( nawet Ojciec Proboszcz „dostał skrzydeł” i aureoli z piórek nad głową) także pojawili się w ludowych strojach górale oraz pasterze w długich szatach i chustach „arafatkach”. Uroku całości oraz lekkości brzmienia dodawał akompaniament dzwonków, fletu i bębenków.W obu zespołach kolędujących brały udział dzieci – w KREM-ie – słodkie pastuszki, a w chórze z oprawą muzyczną i solo skrzypcowym wystąpiła w kolędzie” Gdy śliczna Panna” 11-letnia Joanna Serafin – członkini Scholi przy Karmelu.

Wszystkim to wydarzenie przyniosło wielką radość. Mogliśmy być ze sobą, jak w wielkiej rodzinie i śpiewać całym sercem dla Dzieciątka z wdzięczności, że przyszło na świat by zbawić ludzkość i dać nadzieję na lepsze jutro.

Anna Potocka